Proroci postutopického radikalismu
V září loňského roku vyšel v nakladatelství Vyšehrad zajímavý počin, komparace dvou originálních současných myslitelů, eurasianisty Alexandra Geljeviče Dugina a Hakima Beye (vlastním jménem Peter Lamborn Wilson). Kniha je rozdělena do čtyř částí, kde v první se Ondřej Slačálek (politolog, FF UK Praha) věnuje politickému a filosofickému představení a následně srovnání Dugina a Beye, přičemž stejně jako další dva autoři věnuje více prostoru Duginovi. Předkládá zde jeho životopis, zmiňuje vliv francouzské Nové pravice a největší prostor pak, oprávněně, věnuje teorii (neo)eurasianismu.
U Beye se pak Slačálek soustředí především na jeho koncept dočasné autonomní zóny. Jakkoli se Ondřeji Slačálkovi nedá upřít snaha o objektivní text, nelze si nevšimnout, že je blíže Beyovi, kterého kritizuje pouze prostřednictvím slov anarchisty Murraye Bookchina, který koncept dočasné autonomní zóny označuje za eskapismus a devalvaci anarchismu na životní styl. Oproti tomu Dugina se samozřejmostí označuje za post-fašistu, což je označení, se kterým by Dugin právem nesouhlasil (na rozdíl od Beye, který zřejmě s označením post-anarchista problém nemá), zadruhé je pochopitelně značně diskvalifikující.
Ve druhé části se básník a šéfredaktor časopisu Tvar Adam Borzič věnuje duchovnu v myšlení obou autorů. Upozorňuje tak na některá shodná východiska – tradicionalismus či perennialismus a mísení politiky s esoterikou. Poměrně zevrubně se u Dugina věnuje celé řadě duchovních aspektů jeho myšlení, včetně symboliky Eurasijského hnutí. U Beye pak rozebírá jeho zelený hermetismus či zkušenosti se súfijským islámem. V porovnání obou vidí jako zásadní to, že ačkoli oba vycházejí do značné míry (ne však úplně) ze stejných duchovních zdrojů, jejich výstupy jsou diametrálně odlišné, zvláště v přístupu ke svobodě jednotlivce (ale i v praxi, kdy Dugina označuje za aktivistického, zatímco Bey je kontemplativní). I Borzič se viditelně snaží být v hodnocení objektivní, otevřeně ovšem přiznává, že zatímco Duginovo myšlení je mu „duchovně i politicky cizí“, k zelenému hermetismu a mystickému anarchismu chová „částečné sympatie“.
Pokud se Slačálek i Borzič snaží i přes osobní preference pojímat své eseje vyváženě, poslední příspěvek, jehož autorkou je Olga Pavlova (doktorandka na FF UK Praha) již nedává pochybovat, že prostřednictvím literárních ozvěn Duginova myšlení má v úmyslu především kritizovat. V této části, která má dát oba myslitele do kontextu s literární tvorbou, dostávají v případě Dugina největší prostor díla Vladimira Sorokina a Viktora Pelevina, kteří jsou vůči němu oba silně kritičtí až sarkastičtí, nacionální bolševik Zachar Prilepin nebo komunista Alexander Prochanov jsou zmiňováni víceméně okrajově. I na několika místech textu autorky probleskne určitá emoční zabarvenost. V části věnované Beyovi sice také zaznívá kritika, ovšem jen řídce a je jaksi jemnější než u Dugina.
Závěrečnou částí knihy je souhrnné srovnání Dugina a Beye. Ani zde si autoři neodpustili jistou absenci objektivity, když označují otevřeně Dugina jako „toho méně sympatického“, což je ovšem vzhledem k jejich politickým preferencím ještě poměrně slušné označení (pochybuji totiž, že je jim Dugin ve skutečnosti sympatický, co by se za nehet vešlo). Tuto určitou nevyváženost vidím jako nedostatek jinak zajímavé a fundované knihy. Jistě by bylo zajímavé ke spoluautorství přizvat i někoho, kdo by nehodnotil Dugina automaticky jako post-fašistu ale, pokud ne s lehkými sympatiemi (podobnými těm, které autoři zjevně chovají k Beyovi), tak alespoň přísně objektivně.
Jistým problémem pro českého čtenáře, který by se chtěl tématu dále věnovat, je i to, že zatímco Beyovo zásadní dílo Dočasná autonomní zóna v češtině vyšlo, Duginovy stěžejní práce (ze kterých autoři nejvíce čerpají) Čtvrtá politická teorie, Eurasijská mise a Základy geopolitiky nikoli. Přesto a výše zmíněné výhrady Proroci postutopického radikalismu stojí za přečtení, už pro svou myšlenku srovnání myslitelů zdánlivě tak odlišných, jako je Alexander Dugin a Hakim Bey.
Proroci postutopického radikalismu / Alexandr Dugin a Hakim Bey
Borzič Adam, Pavlova Olga, Slačálek Ondřej
Vydalo nakladatelství Vyšehrad
224 stran
Vydání první
Vázaná vazba s přebalem
ISBN: 978-80-7601-007-9